De megváltozott ez a dal! Az életkor előrehaladtával az ember mobilitása csökken. Ez egyrészt a mozgásszervek leépülésének köszönhető, fogy a porc, az izmok, zsugorodnak a szalagok, szakadnak az inak. Ezeket az elváltozásokat összesítő névvel, degeneratív elváltozásoknak szoktuk nevezni. Másrészt romlik az idegrendszer funkciója, könnyebben esünk el, gyakori a szédülés és a bizonytalanság. Sokan ördögi körbe kerülnek, ahogy romlik a mozgás, úgy megy előre a betegség, ami tovább korlátozza az aktivitást. Mindez sokszor erős fájdalommal jár.
Sok esetben a betegek azzal fordulnak orvoshoz, hogy biztosan valami komoly gyulladásos betegség áll fent, és csalódottan veszik tudomásul, hogy nem immunológiai betegségről van szó. A korábbi blogbejegyzésben írtam már, hogy az degeneratív eredetű mozgásszervi eltérések már nagyobb terhet jelentenek a betegekre és a társadalomra, mint az arthritisek.
Mit lehet tenni? A legfőbb probléma, hogy a legtöbbször az a tanács hangzik el, hogy meg kell tanulni a fájdalommal és a mozgáskorlátozottsággel élni. Ez egyszerűen nem igaz. A fájdalom nem megszokható, a korlátozott élettér sem. A megfelelő fájdalomcsillapítás elengedhetetlen, valamint amíg még van ép porc, a porcgyógyszerek is enyhíthetik a panaszokat. A rendelkezésre álló gyógyszerek hatásossága sajnos igen korlátozott. A másik lehetőség a mozgás és fizikoterápia. Az akupunktúra, a mágnesterápia, a lézerkezelés a placebo hatáson túl nem működőképes. A szakszerű masszázs és a mozgás viszont hatásos. Masszázs során a mererség és a feszesség oldódik az izomzatban. A mozgás javítja az izomerőt, csökkenti a fájdalmat, segíti a koordinációt. Ezeket a beavatkozásokat nem csak a kialakult mozgásszervi fájdalom enyhítésére, a mozgás javítására, hanem már a betegség kialakulása előtt alkalmazni kell! A panaszok megjelenése így kitolódik, a probléma sem lesz olyan súlyos.
A PTE KK Neurológiai Klinika gyógytornásza, Perecz Brigitta 14 idős, 75-85 év közötti nőt vont be rendszeres mozgásba. 12 hetes harcművészeti elemeket tartalmazó sportterápián vettek részt. 45 perces edzések voltak, amelyek bemelegítéssel kezdődtek, a fő rész judo volt, majd nyújtással és levezetéssel fejezték be. A harcmozgásokat a résztvevők megtanulták, a judo 5 megfogását gyakorolták, az izomerősítéshez használtak súlyzókat, gumiszalagot. A 12 hét során a terhelést fokozatosan emelték, az edzések között pedig időt biztosítottak a regenerálódásra. A program végén nőtt a mobilitás, az egyensúlyozó képesség, az izmok ereje és a hajlékonyság. Ez a vizsgálat is megmutatta, hogy, az időseknél nem kell félni a mozgástól, megfelelően vezetve, a fizikai állapothoz szabva, akár keményebb sportok is űzhetők!
A fizikai aktivitás nem csak a mozgást javítja, hanem a szellemi kondíciót is! Aerob terhelés (kardiózás) jelentősen javítja a kognitív teljesítményt, a memóriát, az agy szerkezetét. Svédországban (ne csak mindig brit tudósokról essék szó), 64-78 év közötti embereket vizsgáltak. A 60 önkéntes ülő életmódot folytatott és 6 hónapig heti 3 alkalommal kerékpár ergometriás edzésen vettek részt, alkalmanként 30-40 percig. A korábbi vizsgálatokhoz hasonlóan, a szellemi funkciók javulását találták: a memória, a gondolkozás sebessége, a gondolatok frissítése, a végrehajtás sebessége mind-mind jobb lett. Habár a vizsgálat valószínűleg rövid volt az idegrendszer szerkezetének jelentős változásához, de agyi MR vizsgálat egyes agyterületek (hypocampus, prefrontalis cortex) térfogatának növekedéséhez vezettek.
Betegség megállapítása mindig szakorvosi feladat. Panaszok esetén kérjen időpontot rendelésünkre!
Előjegyzés