A csontritkulást női betegségnek tartjuk. Ennek elsősorban az az oka, hogy menopausa bekövetkeztével a csonttömeg vesztése felgyorsul és az osteoporosishoz társuló törések ebben az életszakaszban gyakoribbá válnak a hölgyeknél.
Azonban a férfiaknál ismert az osteoporosis, csak kevesebbet foglalkozunk vele. Pedig jelentős betegség idősödő férfiaknál is, mert gyakoribbak a csontritkulásból fakadó, előrban csípőtáji törések. Felmérések szerint a 75-79 éves férfiak közel felénél nőtt meg a 10 éven belüli törés rizikó, 80 felett ez az érték 90%. Ugyanakkor a 70 év feletti férfiak alig 12%-a volt csonttömeg mérésen (DEXA) és alig 5% kap rendszeres kezelést csontritkulás ellen. Ez az arány még aggasztóbb azoknál a férfiaknál, akik szteroid kezelést vagy prosztata rák miatt hormonterápiát kapnak. Ugyanennél a betegcsoportnál, szintén nem kielégítő sem a d-vitamin szint, sem pedig a csontátépülés laboratóriumi markereinek meghatározásának gyakorisága sem.
A csontritkulás nem csak női, hanem férfi betegség is. Az osteoporosisban szenvedő férfiaknál gyakoriak a társbetegségek, több orvosi kezelés igényelnek, korábban halnak meg, mint akiknél a csontrendszer tömege megtartott.
Miért alakul ki az osteoporosis?
A csontrendszer életünk során folyamatosan változik, a régi csont lebontásra kerül és a helyébe új csont lép. Gyermekkorban több csont termelődik, mint amennyi eltűnik, így a csontváz méretében és erősségében is növekszik. A csonttömeg az élet harmadik évtizedében a legnagyobb, a férfiaknál a mennyisége nagyobb, mint a nőknél. Ezután a csont mennyisége lassan csökkenni kezd, mivel a csont lebontása meghaladja az csontképződést.
Az ötvenes férfiaknál nem tapasztalható a csonttömeg csökkenésének felgyorsulása, mint nőknél a menopauza beálltával. 65 , 70 éves koruktól azonban a férfiak és a nők ugyanolyan ütemben veszítik a csonttömeget, amivel egy időben a kalcium – amely a csont alapvető alkotórésze -, felszívódása mindkét nemnél csökken. A túlzott csontvesztés miatt a csont mechanikai ellenállása csökken, és nagyobb valószínűséggel törik el kisebb behatásra is. Az oszteoporózis következtében fellépő törések leggyakrabban a csípőt, a gerincet és a csuklót érintik, nemritkán tartós fogyatékosságot okozva. A csípőtörések különösen veszélyesek, mert tartós immobilizációval járnak, szövődmények miatti halálozás is magasabb.
A csontritkulás kialakulásának hátterében gyakran nem lehet kiváltó okot azonosítani, ezt a típust idiopathiás vagy primer osteoporosisnak hívjuk. Sokszor azonban más, egyéb betegség vezet osteoporosis kialakulásához.
Gyakori kórokok:
- Immunszuppresszív gyógyszerek, beleértve a szteroidokat
- Gyulladásos mozgásszervi betegségek: Rheumatoid arthritis, Spondylitis ankylopoetica
- Alacsony tesztoszteron szint a herék sorvadása vagy egyéb betegsége miatt
- Mozgásszegényésg, ágyhoz kötő krónikus betegség
- Alkoholizmus és dohányzás
- Krónikus obstruktív tüdőbetegség és asztma.
- Cisztás fibrózis.
- Emésztőrendszeri betegségek, mint lisztérzékenység, gyulladásos bélbetegség, felszívódási zavarok
- Pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy betegségek
- Ritkább anyagcsere betegségek: Hypercalciuria. Osteogenesis imperfecta., Homocystinuria.
- Szisztémás mastocytosis.
Hogyan diagnosztizáljuk az osteoporosist?
Az osteoporosis megállapítása összetett feladat: a teljes kórtörténetet meg kell ismerni, valamint radiológiai, vizelet- és vérvizsgálatokat kell végezni. A csont ásványi anyagsűrűség-vizsgálatára legszélesebb körben a kettős energiájú röntgenabszorpciometriának (DEXA-teszt) terjedt el. Egy röntgenvizsgálathoz hasonlító, de sokkal kisebb sugárterheléssel járó vizsgálat. Meg tudja mérni a csontsűrűséget, annak ásványi anyag tartalmát a csípőn, a gerincen és a csuklókban.
Hogyan lehet kezelni a férfiak csontritkulását?
A nőknél alkalmazott kezelésktől kevéssé térünk el. Megfelelő kálcium és d-vitamin bevitel mellett a csontfelszívódást gátló gyógyszerek adhatók, hogy a csontépítés kerüljön túlsúlyba. Amennyiben jelen van, az alapbetegséget is gyógyítani kell. Az alkoholfogyasztás és a dohányzás mellőzése mellett lehet férfi nemi hormont pótolni, kezelni tudjuk a felszívódési és endokrin betegségeket, amelyek csontritkuláshoz vezetnek.
Megelőzés:
Kerülni kell a dohányzást, csökkenteni javallt az alkoholfogyasztás és növelni a fizikai aktivitást: Olyan terhelést kell választani, amelyek során a csontok és az izmok a gravitáció ellen dolgoznak. Ilyen a gyalogolás, a kocogás, az ütősportok, a lépcsőzés és a csapatjátékok. Rezisztencia gyakorlatok is végezhetők, mint például a súlyemelés és a kondigépek használata. Mindig egyeztetni kell szakemberrel, hogy a tervezett gyakorlatok milyen terhelést jelentenek a vázrendszerre, hogy elkerüljük a sérüléseket, csonttöréseket.
Gyógyszeres kezelés:
- Gondoskodni kell az életkornak megfelelő napi kalcium és d-vitamin bevitelről.
- D-vitaminból legalább bevitele napi 600 NE javasolt 70 éves korig. A 70 év feletti férfiaknak napi 800 NE-re kell növelniük a bevitelüket.
- Gyógyszerelés áttekintése, főleg olyan gyógyszerek alkalmazását, amelyekről ismert, hogy csontvesztést okoznak, például glükokortikoidokat.
- Felismerni és kezelni kell minden olyan alapbetegséget, amely befolyásolja a csontok egészségét.
Betegség megállapítása mindig szakorvosi feladat. Panaszok esetén kérjen időpontot rendelésünkre!
Előjegyzés