A korai petefészek elégtelenség 40 év alatt jelentkezik, a menses elmaradása vagy nagyon rendetlenné válása jellemzi. A betegség igazolásához a nemi hormonok hormonok vizsgálat is hozzátartozik: az agyalapi mirigy hormonja (FSH) megemelkedik, a petefészek hormonja (ösztrogén) nagyon alacsony lesz. A hormonvizsgálatot két alkalommal vizsgájuk legalább egy hónap különbséggel. A betegség nem jelenti a petefészek működés teljes lellását mint a menopausaban, mivel időnként történik petesejt érés és ovuláció, sőt a várandósság is bekövetkezhet.
Az autoimmun petefészek elégtelenség első leírásai autoimmun betegeknél történtek, akik a mellékvese és/vagy a pajzsmirigy autoimmun betegségében szenvedtek. Ez a társulás is a közös immunológiai eredetet mutatja, sőt sokszor más autoimmun betegségek társulása is előfordulhat. A belső elválasztású mirigyek többszörös autoimmun gyulladása ismert jelenség, polyglanduláris autoimmun betegségnek nevezzük.Az autoimmun petefészek elégtelenség oka a lymphocytás oophoritis, amely a petefészkek gyulladását jelenti, és szövettani vizsgálattal immunsejtekkel történő beszűrtsége látható. A petesejt ellenes antitestek kimutatása már több mint 50 évvel ezelőtt megtörtént. Azonban az azóta eltelt idő nem volt elegendő, hogy ezeknek az antitesteknek a szerepét jól meg tudjuk magyarázni. A dolgot nehezíti, hogy mire vizsgálni kezdjük az autoimmun petefészek gyulladás lehetőségét, a betegség már régen elpusztította a petefészkeket és a vizsgálatok nem mutatnak pozitív eredményt. Az antitestek leggyakrabban a szteroid hormon szintézis enzimeire irányulnak, de ismert egy a Chlamydia fertőzésben kialakuló hősokk elleni fehérje (90-beta) vagy más enzim (alfa-enoláz) ellenes autoantitest megjelenése is. Egy másik típusú antitest tudja blokkolni a petefészkek működését sekentő FSH hormont vagy receptorát. Endometriosisban is sokféle autoantitest keletkezik, amelyek közül több a petefészek ellen irányul vagy előfordul más szisztémás autoimmun betegségekben (antinukleáris antitest, simaizom ellenes autoantitest, antifoszfolpid antitestek) is.
Az egyéb panaszok és tünetek rendszerint nem túl specifikusak, de vannak olyan eltérések, amelyek felhívják a figyelmet a betegségre: a bőr színének és a szőrzetnek a megváltozása, vitiligo, korai őszülés, pajzsmirigy betegség jelei (fogyás, szapora szívverés, gyakori székelés, izzadékonyság), foltos hajhullás, bőr és a nyálkahártyák gombásodása. A petefészek megnagyobbodhat, amit kis medencei ultrahang vizsgálat során látni is, és időnként a polycystas ovarium szindrómára hasonlíthat.
A betegségnek a jelenlegi tudásunk szerint nincsen oki kezelése. A betegség szteroidra vagy immunszuppresszív kezelésre nem reagál. A szubjektív panaszokat csökkenteni lehet ösztrogén és progeszteron pótlással. Androgén készítményt is lehet alkalmazni bizonyos esetekben ha a fáradtság nagy fokú, csökken a libido és közérzet kifejezetten rossz.
Mért kell akkor foglalkozni a betegséggel?
Betegség megállapítása mindig szakorvosi feladat. Panaszok esetén kérjen időpontot rendelésünkre!
Előjegyzés