A kéz és a csukló fájdalma hétköznapi panasz. A betegek rendszerint sokat szenvednek tőle, mert a fájdalom amilyen könnyen jelentkezik, sokszor olyan nehezen is távozik. A fájdalom eredetének megállapítása sokszor még a szakemberek számára is sok fejtörést okoz
Ha a kezet külső behatás érte, baleset vagy túlterhelés következtében, rendszerint egyoldali fájdalom jelentkezik. A kiváltó ok ismeretében végzett fizikális vizsgálat, ultrahang vagy radiológiai vizsgálat segít megoldani a rejtélyt.
A krónikus fájdalom jelenti rendszerint a nehezebb diót. A fájdalom jellege és fellépésnek időpontja, a mozgás hatása, a laboratóriumi vizsgálatok és a képalkotó eljárások sokat segítenek.
Az arthritises gyulladásos eredetű fájdalom – mint ami például rheumatoid arthritisben vagy a spondyloarthritisekben vagy kristály okozta ízületi gyulladásban is fellép – éjjel vagy reggel erős, érinti a csuklókat és a mutató és középső ujj alapízületeit. Reggel az ízületek merevek, rendszerint órákba telik, míg a mozgás javul. A panaszok mozgásra mindig enyhülnek, pihenésre felerősödnek. A laboratóriumi eredmények rendszerint gyulladást mutatnak, az immunszerológiai vizsgálat is pozitív lehet. Mindezek alapján a diagnózis felállítása, ha nem is mindig, de rendszerint gyorsan megtörténik.
Az arthrosis, az ízületek degeneratív elváltozása. A fájdalom azonban inkább terhelésre fokozódik, pihenésre enyhül. Az ízületi merevség itt is jelen van reggelente, de csak néhány percig. A laboratóriumi vizsgálat nem mutat gyulladásos eltérést, az immunszerológiai vizsgálat negatív, a kéz röntgen vizsgálata jellegzetes eltéréseket mutat.
Az esetek nagy része a fenti két csoportba tartozik, de a két leggyakoribb kórkép mellett még tucatnyi más betegség tud kézfájdalmat okozni.
A betegek sokszor találják magukat reumatológus rendelőjében a kézfájdalom miatt, pedig a háttérben többféle idegrendszeri kórok is fennállhat. A gerincvelő, a kilépő ideggyökök vagy az idegek megbetegedése, külső nyomása. Az ideg összenyomása az érintett ideg ellátási területén zsibbadást, fájdalmat, érzészavart okoz. A kompresszió alól történő sebészi felszabadítás jelenti a megoldást.
A Charcot arthroapthia külön csoportot képez. Rendszerint súlyos deformitásokhoz vezető progresszív ízületi bántalom. Nevét Jean Marie Charcot francia ideggyógyász, a betegség első leírója után kapta. Az ízületi deformitás az érző (hő, fájdalom, propriocepció,= a testrészek és a test egymáshoz való viszonyának érzékelése) és a vegetatív idegek bántalmából fakad. A gyakori atrophiás forma a csontállomány fogyásával, az izmok sorvadásával , a ritkább hypertrophiás variációban a fokozott csontképződés észlelhető. Magyarországon elsősorban a cukorbetegeknél láthatók ezek az elváltozások, ritkán syringomyelia álla háttérben. Rosszabb szociális helyzetű lakosságnál a lepra és a szifilisz sem ritka a betegség hátterében.
Anyagcsere és hormonális zavarok is okozhatnak kéz ízületi betegséget. A hemochromatosis, a vas kontrollálatlan felszívódása ízületi gyulladáshoz vezet. Ritkák a hemoglobin, a vérfesték képzés genetikai betegségei, de itt is előfordulhat arthritis. A mellékpajzsmirigy és a pajzsmirigy megbetegedése is okozhat mozgászervi fájdalmat.
Végül, de nem utolsó sorban jelen van a központi idegrendszer túlérzékenységéből fakadó fájdalom, amely lehet fibromyalgia, depresszió, kiégés vagy krónikus fájdalom szindróma. Ezekben az esetekben a fájdalom nem csak a kézre lokalizált, hanem testszerte jelentkezik, bizonyos pontok túlérzékenyek, társulhatnak szervi működészavarok (alvászavar, hasi fájdalom, székelési esetleg vizelet tartási zavarok, szexuális dysfunctio) és súlyos fokú fáradtság. A laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok nem adnak segítséget, a vélemény a beteggel való beszélgetés és vizsgálat alapján alkotható meg.
Egy látszólag egyszerű panasz, mint a kézfájdalom rengeteg kérdést vet fel. Láthattuk, hogy a hátterében milyen sok féle betegség állhat. Minden esetben törekedni kell a kiváltó ok kiderítésére. Ehhez a betegvizsgálaton túl meg kell ismerni, hogy a panaszok milyen körülmények között jelentkeznek, milyen terhelés éri a kezet, a beteg napi rutin cselekvései hogyan épülnek fel. Ha szükséges végezhetünk laboratóriumi és radiológiai vizsgálatokat, amelyek segítenek a megoldás kitalálásában.
A betegség megállapítása mindig szakorvosi feladat. Panaszok esetén kérjen időpontot rendelésünkre!
Előjegyzés