A bejegyzés a 2020. március 15-én elérhető információk alapján készült.
Az elmúlt egy hétben rengeteg ajánlás jelent meg a koronavírus fertőzésről és az immunbetegségek kezeléséről. Mit, hogyan kell tenni. Ezeket nem ismétlem.
Arról azonban kevés információt kaptak, hogy „de miért” történik mindez? Ábel a reklámban kicsit idegesítő, de ez a kérdés nagyon fontos, főleg azért, mert sok téves eszme kering a nagyvilágban. Amit leírok természetesen az én véleményem, a rendelkezésre álló orvosi irodalom elolvasásán alapul, és nem helyettesíti egy személyes probléma megoldásában az önök saját orvosával történő konzultációt, a szakmai javaslatokat, törvényi előírásokat.
Először is nézzük át, hogy hány betegre számíthatunk. Komoly matematikai összefüggésekkel modellezik a járvány terjedését, de még így is nehéz megjósolni, hogy mennyi lesz az érintettek száma. A teljes lakosság 50-70 százalékának átfertőződése sem tűnik irreálisnak. A konkrét szám ismerete nélkül is tudjuk, hogy valószínűleg valóban sok beteg lesz.
A járvány felfutó ágát követően, azonban lesz egy pont, amikor már csökkenni fog az új fertőzések száma. Az logikus, ha mindenki átesik a fertőzésen, a védettség miatt nem lesz már új beteg. Azonban nem szükséges mindenkinek betegnek lenni, hogy lecsengjen a járvány. Elég, ha népesség 70-80 százaléka immunis. Igy működnek a védőoltások is (és ezért veszélyes az oltásellenesség, de ez más téma).
Az otthon maradással tudjuk csökkenteni a fertőzés terjedésének sebességét, valamint kevesebb beteg lesz összességében is. Ideális esetben, ha hirtelen mindenki otthon marad, akkor nem lesz új beteg, a többieknél meg lezajlik a fertőzés egy adott idő alatt, és vége a járványnak. Ez azonban nem lehetséges, mert az életnek menni kell. Működnie kell a minimális ellátásnak (víz, villany, gáz, élelmiszer), a termelésnek, az egészségügynek. Látogatni kell a szülőket, gyerekeket, ellátást igénylő rokonokat. Meg vannak emberek, akik egyszerűen nem működnek együtt. „Egy vírus ne dirigáljon nekem”, és jön-megy, utazik vagy akár étterembe jár. Ezért nem lehet nulla a vírus terjedése, viszont jelentősen le lehet lassítani a mozgás leszűkítésével. A végeredmény, hogy kevesebb beteg lesz, illetve ezek száma nem haladja meg az ellátó rendszer kapacitását. Ugyan tovább tart a járvány, gazdaságilag több kárt okoz, de összességében jobban jövünk ki belőle.
Ehhez meg kell értenünk a betegség lezajlását:
- Lesznek tünetmentes, főleg fiatal betegek.
- Enyhe lefolyású kórképek is.
- Súlyos, intézeti ellátást igénylő betegek.
Az első két csoport nagyon nem is fog orvost látni, viszont ha mozog és nem tartja be a higiénés előírásokat, akkor fertőzi a környezetét. Ugyanez van azokkal a betegekkel, akik még a vírushordozás tünetmentes fázisában vannak. Ez 4-5 nap, de leírnak 20 napot is. Aki fertőz, nem mind beteg, és mivel ezt nem tudjuk, otthon kell maradni! A harmadik csoport már inkább az egészségügyi személyzetre jelent veszélyt, hiszen ezek a betegek már intézetben vannak, nem mobilisak, de sok szakdolgozó és orvos vesz részt ellátásukban.
Ha enyhék a tünetek, az otthon maradás és a tüneti kezelés segít. A rendelőbe való eljutás, az ott megjelenés további egészséges emberek fertőződéséhez vezet. Ezért kell először telefonálni. Ha súlyosak a tünetek, akkor viszont nincs vesztegetni való idő, intézeti ellátás kell.
Bizonytalanság esetén a https://koronavirus.gov.hu/ oldalon érhetők el a központi információk, a telefonszám: 06 80 277 455 és 06 80 277 456.
Fogós kérdés. Elvileg az ideális az lenne, hogy igen, mert akkor tudjuk mi okozza a betegséget. Minden orvos biztosan erre fog törekedni. Azonban éppen Svédországban most állították le a korlátlan vírus tesztelést. Ennek nem pusztán anyagi okai vannak, hanem szakmai!
Minden egyes betegnél vírustesztet elvégezni csak a járvány elején lehet, és kell is, mert ezek alapján tudjuk kimondani a járvány tényét. Valaki jelentkezik jellemző tünetekkel, meg kell tudni mondani, hogy COVID-19 vagy sem. Ekkor még csak tűt keresünk a szalmakazalban. Minél több embert vizsgálunk, annál hamarabb megtaláljuk a fertőzést, és lehet kezdeni a védekezést. Később azonban a tesztelés nagyon idő- és költségigényes, egyszerűen nem fog menni. A tünetmentes, de fertőző betegnél eleve nem fogja senki elvégezni. Az enyhe tünetesek a teszt eredményétől függetlenül nagyrészt gyógyulnak. Sokszor ők sem mennek orvoshoz, sőt, nyugodtan beszélhetünk múlt időben is. Egész biztosan vannak már emberek, akik átestek a fertőzésen hazánkban is, terjesztették a vírust úgy, hogy még csak nem is tudnak róla. A súlyos esetek rendszerint fekvő intézetben, sokszor intenzív osztályon vannak. Ezeknél a betegeknél a vírusteszt fontos, elrendelése az ellátó orvos kompetenciája. Az ellátó személyzetnek tisztában kell lenni a fertőzésveszéllyel, minden beteget potenciálisan fertőzöttnek kell tekinteni, és rendelkeznie kell a megfelelő védőöltözettel.
Sokan érvelnek azzal, hogy rengeteget teszteltek Koreában. De az eddigi tapasztalatok szerint a vírusterjedés csak ott csökkent, ahol az emberek mozgását korlátozták. Nem a tesztek száma volt döntő, ez egy tényezője volt a szervezett társadalmi fellépésnek, végső soron a korlátozások segítettek.
A vírusteszteknek rendelkezésre kell állni, segít a betegek és a kontaktok azonosításában, de a betegség terjedését nem a tesztelés állítja meg.
A vírusos betegségek kezelése nagyon ellentmondásos. Egyre jobban tudjuk kezelni például a fertőző májgyulladást, de van amire a mai napig nincsen megoldás. Erre a vírusra sincsen még terápia. A mágikus növényi kivonatok, nyomelemek, gombák, vitaminok gyógyítani nem tudnak. Ezek hatásosságát rendszerint laboratóriumi körülmények között (ex vivo modellek, sejttenyészetek) vagy más betegségekben (pl. a cink és a nem korona vírus okozta felső légúti infekciók) vizsgálták, emberi alkalmazásról és a korona vírusról nincsen információ. A forgalomban lévő gyógyszerek közül is meggyanúsítottak néhányat, hogy rontják a betegség kimenetelét, de végül is a mai napig nincsen olyan állásfoglalás semmilyen szakmai szervezet részéről, hogy bármit ki kellene cserélni a gyógyszerelésben.
Súlyosbodó, romló állapot, főleg magas láz, légúti panaszok esetén a sűrgősségi ellátóhoz kell fordulni.
Enyhébb esetekben vagy bizonytalanság esetén telefonon, akár a koronavírus vonalon kell konzultálni: https://koronavirus.gov.hu/, telefon: 06 80 277 455 és 06 80 277 456.
A paramedicinális termékek nem hatásosak, a megszokott gyógyszerelésen egyelőre nem javasolt változtatni.
Az tanácsolom mindenkinek, hogy kövesse az utasításokat bármi más véleménye van!
A bejegyzés a 2020. március 15-én elérhető információk alapján készült. A leírtak ismeretterjesztő jelleggel készültek, bármilyen egészségügyi probléma esetén kövesse orvosa utasításait!