A lány hátradőlt, szemét becsukta. A fiú fölé hajolt. Ahogy közeledett hozzá, a lány pillái megremegtek, légzése szaporává vált, a szíve hevesebben kezdett verni. A fiú arca ekkor elkomorodott:
– Drágám, a szívfrekvenciád a női nemnek, az életkorodnak, a testtömeg indexednek megfelelő átlag kétszeres szórásához képest is jóval magasabb. Még akkor is, ha az alvásidőre és az évszakra korrigáljuk. Jól vagy, nincsen semmi bajod?
– Semmi különös, csak szerelmes vagyok – jött a válasz.
A szerelmet ritkán közelítjük meg tudományosan, de azért vannak biológiai szabályai, mint minden életfunkciónknak. Egyáltalán, mi a normális életfunkció? Az elmúlt években is sok érdekes vizsgálat történt, amelyek az emberi test működését leíró szabályokban is alapvető változásokat hoztak. A nyugalmi pulzus, azaz a percenkénti szívverések száma egészséges szívműködése esetén, 72/perc, írja a tankönyv. Ezt a látszólag egyszerű adatot vizsgálták újra egy közleményben amerikai és kanadai kutatók. 92457 ember nyugalmi szívtevékenységét vizsgálták mindenkinél legalább 35 héten keresztül. Hetente 2 napig, alkalmanként minimum 20 órán át rögzítették a szívtevékenységet egy csuklóra tett pulzusmérővel.
Az találták, hogy az átlagos szívverés 65/perc, a tartomány 40-109/perc között mozgott, a férfiak 95%-nál 50-80/perc, a nőknél ugyanez az érték kicsit magasabb 53-82/perc. 50 éves korig a pulzus fokozódik, majd csökken. A testtömeg és az átlagos alváshossz U alakú görbét eredményezett. A férfiaknál a 21-es, a nőknél a 23-as testtömeg indexnél (ez mintegy 40 éves korig az ideális testtömeg és testsúly arány) volt a legalacsonyabb a szívfrekvencia, a soványabbak és a kövérebbek szíve egyaránt szaporábban ver. Ugyanez igaz az alváshosszra, 7-7.5 óra/nap között a legalacsonyabb a szívfrekvencia, efelett vagy alatt magasabb. Az évszak befolyása kicsi, mindössze 2/perc, de kimutatható. Január elején ver a szívünk a leggyorsabban, majd július végéig folyamatosan csökken, majd ismét emelkedni kezd. A változás mértéke főleg a nőknél, a fogamzó képes korban jelentős.
A normál nyugalmi szívfrekvencia ismerete hasznos lehet az egészségi állapot felmérésben. A szívfrekvencia változásainak mérése prediktív értékű lehet egyes betegségek menedzselésében. A menstruációs ciklus fázisainak azonosítását segítheti a szívfrekvencia variabilitás mérése, amely fontos lehet a terméketlenség kezelésében. Az átlagos szívfrekvencia emelkedése 2-10/perc értékkel 5-10 évvel megelőzi a cukorbetegség kialakulását. Fertőzések vagy akár asthmas fellángolás, krónikus gyulladásos betegségek megjelenését is jelzik a szívfrekvencia változások.
Betegség megállapítása mindig szakorvosi feladat. Panaszok esetén kérjen időpontot rendelésünkre!
Előjegyzés