A vasról mindenki tudja, hogy az emberi élethez nélkülözhetetlen fém. Legnagyobb mennyiségben a hemoglobinban, a vérfestékben van jelen. Ez a fehérje adja a vér piros színét, emellett az oxigén és a széndioxid szállítása a feladata. Emellett számos enzim alkotórésze a vas, különböző biokémiai reakciókban vesz részt.
A vasanyagcsere zavarai közül leggyakrabban a vashiánnyal szoktunk foglalkozni, de van olyan betegség is, amikor a vas ellenőrizetlenül szívódik fel, és a szerveinkben lerakódva sokféle panaszt, tünetet okoz. Az a betegség a hemochromatosis, amely megértéséhez meg kell ismerni az egészséges ember vasforgalmát.
A napi táplálékkal kb. 10-20 mg vasat fogyasztunk el, ennek mintegy 10%-a szívódik fel. A vas elsősorban a nyombélben szívódik fel. Ez két lépcsős folyamat. Először a bélből a vékonybél hámsejtekbe kerül, ahol egy fehérjéhez, a ferritinhez kapcsolódva tárolódik. Ezután innét jut tovább a keringésbe, a transzferrin nevű fehérje szállítja tovább. A vas elsősorban a májban raktározódik, illetve a csontvelő használja fel vérképzéshez. A vasat a szervezet nem választja ki, a bőr, a bélrendszer hámsejtjeinek lelökődésével, nőknél a menstruációs során vesztett vérrel távozik a szervezetből. Szervezetünk emiatt csak az elvesztett vas pótlásáról gondoskodik. Ha megfelelő a vas ellátottság, akkor kevesebbet, ha a vasraktárak kiürülnek, akkor többet szív fel a bélrendszer.
Ennek a szabályozója a hepcidin nevű hormon, amelyet a máj termel. A hepcidin a vasfelszívódást gátolja, azt akadályozza meg, hogy a vas ellenőrizetlenül áramoljon a szervezetbe. Ha jó a vasellátottságunk, akkor a hepcidinből sok termelődik, és visszafogja a vasfelvételt. Ha kevés a vas a szervezetben akkor a mennyisége leesik, és a vékonybélben megindul a vas transzportja. A májban lévő vas szenzorok érzékeli a vas ellátottságot, és szabályozzák a hepcidin gén működését, hogy mennyi hormon termelődjön.
Ebben a bonyolult rendszerben számos fehérje vesz részt, amelyek közül több lehet veleszületetten hibás. Eredmény a vas ellenőrizetlen felszívódása az elsődleges hemochromatosisnak hívott betegség kialakulása. Emellett vannak olyan betegségek, amelyekben ez a rendszer jól működne, de a vasanyagcsere másodlagosan károsodik: vérképző szervi betegségek, májgyulladás vagy májzsugor, de nagyfokú vérszegénység miatt adott vérátömlesztés is hasonló eredményhez vezet, amit másodlagos hemochromatosisnak nevezünk.
Az elsődleges hemochromatosisnak négy típusa van, amelyek közül a leggyakoribb a HFE vagy 1-es típusú hemochromatosis. A HFE gén egy olyan fehérjét termel, amely hepcidin működését szabályozza. A fehérje több ponton is károsodhat, de két mutáció a leggyakoribb. A fokozott vasfelszívódás következtében súlyos szervi károsodások alakulhatnak ki:
A vas lerakódik a bőrben, valamint fokozza a bőr barnaságáért felelős pigment termelődését. Ezért a betegséget már Armand Trousseau 1865-ben „bronzdiabetesnek” írta le a jellegzetes bőrszín és a cukorbetegség alapján. 1889-ben VonRecklinghausen írta le, hogy vastartalmú festék rakódik le a májban, és így kapta a hemochromatosis elnevezést.
A májban lerakódó vas májbetegséget okoz. A máj megnagyobbodása, a májenzimek megemelkedése mellett 25%-ban kötőszövet lerakódás (fibrosis) és mintegy 4-6%-ban májzsugor (májcirrhosis) alakul ki. Azok a betegek, akik jelentősebb mennyiségű alkoholt fogyasztanak (60 g/nap), súlyosabb májbetegséget kapnak.
A belső mirigyekben lerakódva hormonális zavarok jönnek létre. A hasnyálmirigy inzulin termelő sejtjeinek pusztulása cukorbetegséget okoz. Gyakori még a gonádok (petefészek, here) pusztulása. A nőknél a menstruáció elmaradása, a férfiaknál impotencia és a libido csökkenése az eredmény.
A betegek közel felében alakul ki az ízületek betegsége. Leggyakrabban a kezek kis ízületei (II. és III. MCP és PIP) fájdalmasok és duzzadtak, de a többi kis és nagy ízület egyaránt érintett lehet. Az ízületi gyulladás szimmetrikus, sokszor a rheumatoid arthritisre emlékeztet, de a gyulladásos aktivitás enyhébb, a laboratóriumi eltérések sem kifejezettek. A vas okozta ízületi bántalomban gyakran társul kristály lerakódás (kálcium pirofoszfát). Sajátos probléma, hogy könnyebben alakulnak kis ízületi fertőzések akár több ízületben (pl. Yersinia).
A szívben lerakódó vas gyakran okoz szívizom elfajulást (cardiomyopathiat), ritmuszavart, szívelégtelenséget. Ezek a hirtelen szívhalált is okozni tudnak.
A másodlagos hemochromatosisban a lép és a máj megnagyobbodása lehet kifejezett.
A májzsugor talaján könnyebben kialakul májrák, ezért ezeket a betegeket ebben az irányban fokozottan ellenőrizni kell.
A betegség genetikai háttere gyakori, a HFE gén mutációját Európában minden 250. ember hordozza. A betegség ellenére nem gyakori. A nőknél a menstruációs vérvesztés ellensúlyozza a fokozott vasfelszívódást. Mindezek mellett férfiaknál is kellenek másodlagos tényezők a betegség kialakulásához: alkoholizmus, vírusos májgyulladás, 55 év feletti életkor.
A betegség gyanúja esetén a szérum vas, a transzferrin, a ferritin szintek, a transzferrin telítettség, és vaskötő kapacitás meghatározása javasolt. A transzferrin telítettség 45% feletti értéke nagyon gyanút keltő a betegség jelenltére. A diagnózis kimondása azonban sokszor nem egyszerű, nagy tapasztalat kel hozzá. A betegség megerősítésében a genetikai vizsgálat tud segíteni, kétséges esetben a máj szövettani vizsgálata is indokolt lehet.
A kezelés célja a vaslerakódás okozta másodlagos belszervi károsodás megelőzése. A táplálékkal elfogyasztott vas mennyisége adott, a felszívódást sem tudjuk korlátozni. Ezért a szervezetben lévő vas mennyiségét igyekezzük csökkenteni. Ezt flebotómia révén tudjuk elérni: rendszeresen lebocsájtott vérrel távolítjuk el a vasat a szervezetből. Kezdetben ezt intenzíven végezzük (két hetente 4-500 ml vér), később lehet ritkítani az intervallumot (2-4 alkalom/év). A szérum ferritin szintjének normalizálódása jelzi a vasraktár helyreállását.
A betegség megállapítása mindig szakorvosi feladat. Panaszok esetén kérjen időpontot <a href=”http://immunologus.hu/kapcsolat/”>rendelésünkre</a>!
Tiszteletem!
Ferritin 463ug/1
Kérdésem milyen természetes módon tudnám
Csőkkenteni a ferritin szintet?
Választ előre is köszönöm. Űdvőzletem
Tisztelt Bangó Tamásné!
A ferritint csökkenteni nem lehet. Tudni kell, hogy mi az emelkedés oka, és azt kell gyógyítani. Rendszerint gyulladás van a háttérben. Üdvözlettel: dr. Sütő Gábor
Tiszteletem!
28 éves férfi vagyok.
1.szputnyik oltás óta (4 hónapja) izomerevség, végtag gyengeség érzés, izomrángásom van. Egyedül a ferritin szintem magas a vérben (374). Lehet ez 1 túnete a magas ferritinnek, illetve milyen vizsgálatra kéne elmennem, hogy kiderüljön, hogy mi a bajom? (Neurologián, rheumán, koponya MRn már voltam, semmit nem találtak.)
Kedves Norbert! Mind a koronavírus fertőzés, mind a vakcina után előfordulnak hasonló panaszok, de még a koronavírus pandémia előtt is voltak ilyen esetek. Önmagában a ferritin szint emelkedésből sok következtetést nem lehet levonni. Ha a neurológiai vizsgálatok eltérést nem mutatnak, nem kell aggódni. A tapasztalatom az, hogy gyógyszerek nem szoktak segíteni, pedig sok mindent kipróbáltunk a poszt-COVID-19 betegeknél. Mozgás javíthat, de nem mindig. Ha bírja a terhelést, akkor napi 20-30 perc mozgás, vagy heti 3×1 óra javasolt. Ha rosszabb, akkor nem kell erőltetni. Én napi 15 mg cink és 500 mg l-triptofán szedését szoktam javasolni, mindkettő fokozza a veleszületett immunitás működését.
Üdvözlettel: dr. Sütő Gábor
Tiszteletem! Márciusban Covid vírussal fertőzödtem meg. Tüdőklinikán postcovid vizsgálaton voltam. A tüdőmmel nincs semmi baj. Ma kaptam meg egy laboreredményt, ami 336,6 ferritin szintet mutat. Kell-e aggódnom e miatt? 62 éves nő vagyok. Betegségem alatt Favipiravirt szedtem. Köszönöm a válaszát!
Tisztelt Tibáné Bereczki Julianna! A ferritin emelkedés önmagában nehezen értékelhető. Ha nincsen más gyulladásos laboratóriumi eltérés vagy panasz, nem sok jelentősége van.
Üdvözlettel: dr. Sütő Gábor
Tiszteletem.A COVID oltás után olyan tüneteim voltak mint ha virusos lettem volna.vagy csak a Pfizer vakcina mellék hatása.Az oltást aug 1-kaptam.Most 09 21-én voltam laboron és a Ferritin 626 ug/l.Gyulladást nem mutat az eredmény.Komoly eltérés nincs sehol.
Tisztelt Sziklai Zoltán!
Az oltás után valóban lehetnek vírusfertőzésre jellemző panaszok. A ferritin szint emelkedése rendszerint gyulladást jelent, de önmagában nehezen értelmezhető, nem is érdemes nézni, ha a többi eredmény rendben van. Üdvözlettel: prof. dr. Sütő Gábor